Ültess magokat az ovisoddal
A gyerekek nagyon szeretnek tanulni és mindenre kíváncsiak. Nagyon jó móka az ültetés. Nem is olyan bonyolult, mint az elsőre hangzik, cserébe nagyon sok mindent lehet tanulni belőle.
Nem kell hozzá kert, de még egy terasz sem, elég egy polc az ablak közelében. Kaspót, meg egy kis földet sem nehéz beszerezni. És a mag? Hát lehet paradicsom, paprika, eper, uborka, bármi, ami gyakran előfordul az ebédlőasztalon. Sőt, még jobb, ha különböző magokat ültetünk különféle kaspókba.
Mire jó mag ültetés?
Hát kezdjük azzal, hogy kapcsolódunk: időt töltünk együtt, közös élmény, együtt csináljuk. Aztán ha nem én ültetem és ők nézik, hanem ők matatják a földet, válogatják a magokat, akkor a finommozgást fejleszti. Nem baj, ha kiesik, minden csupa föld – erre készüljünk elő, ebből ne legyen gond. A művelet utáni takarítást se a szülő csinálja, hanem a gyerekek és a szülők csak segítsenek! Megtanulnak elpakolni, takarítani maguk után.
Nagyon jó lehetőséget kínál maga az ültetés és aztán a gondozás is arra, hogy az identitásról, nemiségről beszélgessünk, hogy megtapasztalják a várakozást, növekedést, az élet rendjét és értékét, törékenységét.
Lehetőleg ne egy magot ültessünk, hanem többet. Számoljuk meg, hány magot ültettünk el. Min. 5 magot kaspónként! Aztán, amikor kikelnek, számoljuk meg.
De menjünk csak tovább, mire jó még ez a kis közös program? Lássuk csak: az ültetésnél elmondhatjuk, hogy
a magból élet születik és a magban megvan minden információ, amire a nővénynek majd szüksége lesz.
Már benne van, ugyan még nem látjuk, de már ott van a gyökér, a szár, a levelek, a gyümölcsének a lehetősége. Bele van kódolva.
Miután elültettük a magokat, helyezzük a kaspót egy fényes, de nem napos helyre. A gyerekek nagy valószínűséggel már másnap rohannak megnézni, hogy mi lett belőle. És hát, bizony még semmi… De meg lehet öntözni. Vigyázzunk, nehogy túlöntözzük. A magot ápolni, gondozni kell. Sem túlöntözni, sem hagyni kiszáradni nem szabad. A gyerekekkel rendszeresen figyeljük, gondozzuk, és várjunk… Várunk… Várunk… Ha megfeledkeznének róla néhány nap után, nyugodtan juttassuk eszükbe, nézzük meg, segítsünk a gondozásban. De véletlenül se öntözzük helyettük! Aztán egyszercsak megjelenik a kis csíra… Nagyon izgalmas!
Az első levelek után át kell ültetni – a teljes folyamatot nem írom le, nagyon jó tanácsokat találtok a neten hozzá.
A gyerekek közben megtanulják, hogy a magból élet lesz. Néhány hét után megszámolhatjuk, hány mag kelt ki. Tanulság: nem minden mag kel ki. Ez az élet rendje. De amelyik kikel, abból – ha gondozzuk – sok gyümölcs és nagyon sok új magocska lesz.
Azt is megtanulják, hogy várni kell, hogy az élet nem megy gombnyomásra.
Megtanulnak felelősséget vállalni, gondozni, rendszeresen odafigyelni a kis magocskára, csírára, növényre! Aztán megjelennek a virágok és végül a gyümölcs, ami előbb kicsi, zöld, aztán megérik. Mindenre várni kell és várni… és várni… és várni… És végül néhány hónap után hatalmas élmény, amikor ennyi gondozás és várakozás után végre leszedhetik és megkóstolhatják… Egészen más élmény azt a paradicsomot enni, amit hosszú hónapokon át gondoztak.
A hosszú várakozás és gondozás közben sok-sok alkalmunk nyílik arra, hogy az élet továbbadásáról, a nemiségről, felelősségről, kitartásról, várakozásról beszélgessünk és ezt megéljük. A paradicsom különösen jó, mert még azzal, hogy látványosan előbb zöld, aztán lassan érik meg, remek lehetőséget nyújt arra, hogy asszociáljunk a párkapcsolatra, nemiségre, házasságra: a biológiai nemi érés korán kezdődik, de még olyan, mint a kicsi zöld paradicsom. Idő, mire megnő és még több idő, mire beérik és igazán finom, zamatos lesz.
Ilyen a szex is: a képesség korán megvan, a kíváncsiság és a vágy is, hogy kipróbáljuk, de az igazi akkor lesz, ha megérik rá az ember, a kapcsolat, és miután a házasságban elköteleződnek. Akkor igazán élvezetes.
Eper maggal is érdemes kísérletezni!
Ha több féle magot ültetünk el, az segít megkülönböztetni, hogy paprika magból nem lesz eper és paradicsom magból nem lesz padlizsán, az identitás alapja az, hogy milyen magot hordozunk: a férfiaknak ivarsejtjeik vannak, a nőknek petesejtjeik és ez határozza meg elsődlegesen azt, hogy valaki férfi-e vagy nő. Talán nem kell magyaráznom mekkora alap ez a kamaszkori gender-zavar megelőzésében.
Próbáljátok ki! Megéri!
További hasznos ötletek, magok a gyerekek szexuális neveléséhez a Kezdő Csomag kurzusban. Csak idejében kezdd el ültetni, mert sok idő, mire beérik 😉