Lélek-méreg
Mindenki vágyik arra, hogy boldog életet éljen, mégis előfordul, hogy a lelkünk nem örömmel és boldogsággal telik meg, hanem méreggel. Nézzünk meg néhány lélek-mérget és hogy mit kezdhetünk ezekkel, hogyan küzdhetünk ellenük.
Mérgező düh
A düh olyan indulat, amely egészen át tudja formálni a legszelídebb és legkedvesebb embert is. Ha kézben tartjuk, hatalmas ereje át tud segíteni nehéz helyzeteken. Viszont amikor szabad utat engedünk és agresszióvá válik, az megmérgezi a kapcsolatainkat, énképünket, életünket. A következő lépések segíthetnek fékezni romboló erejét és javadra fordítani:
- Ismerd el, hogy dühös vagy. Ettől még nem vagy rossz ember, csak éppen ilyen állapotban vagy. A tagadás csak ront a helyzeten.
- Ne hozz döntést ilyen állapotban, hanem halaszd el, bármi is foglalkoztat, különösen is, ha indulatból reagálnál arra, ami feldühített.
- Bölcsességgel, okos döntésekkel meg tudod fékezni azt, hogy utat törjön magának.
A félelem mérge
A félelem azzal tudja tönkre tenni az életed, hogy visszatart, megbénít. Legtöbb esetben a kudarctól való félelem az, ami megakadályozza az előrehaladásunkat: úgy sem fog sikerülni, mi lesz ha… Nem kell félelemben élned:
- határozd meg a félelmed eredetét: mitől is félsz valójában?
- keress megoldásokat, alternatív útvonalakat a rettegett eredmény elkerülése érdekében: mit fogsz tenni, ha bejön, amitől félsz? Hogyan kerülheted el azt, amitől félsz?
- inkább cselekedj! A kudarc is előre visz, csak a félelem tart vissza!
Mérgező féltékenység
A féltékenység leginkább a másik elvesztésétől való félelemből ered. Ismét a félelem. A bizonytalanság megmérgez, elveszi az ember békéjét, nem tud örülni, sem örömet okozni. A kapcsolat lassú halála. Onnan tudod, hogy káros a féltékenységed, ha törekszel arra, hogy kontrolláld a másik embert, ha veszélyeket látsz magad körül, ha tiltanád másoktól.
- Tanuld meg tisztelni a másikat (beleértve a szabadságát is). A tisztelet tiszteletet szül, a szabadság összeköt.
- Tanulj meg bízni magadban és a másikban. Bizalom nélkül nincs szeretet és szeretet nélkül nincs kapcsolat.
Az elégetetlenség mérge
Természetesen mindenki életében előfordul, hogy elégedetlen valamivel. De amikor az elégedetlenség érzése szokássá válik, akkor az átformálja az embert. Teszteld magad: 1-től 10-ig terjedő skálán, mennyire vagy elégedett az életeddel a hétköznapok szintjén? (1: egyáltalán; 10: tökéletesen) Ha ez a mutató 5 alatt van, akkor vagy változtatnod kell sok mindenen, vagy az elégedetlenség mérgezi meg az életed.
- Fogadd el magad és a helyzeted olyannak, amilyen. Ne akarj magad vagy mások elvárásai szerint élni. Az elfogadás szabaddá tesz a változásra.
- Engedd el a múltban elkövetett hibákat, megélt kudarcokat, tanulj belőlük és lépj tovább.
- Vedd észre minden nap azt, ami örömet okoz. Az apró örömök kiteljesítik az életet. Légy hálás! Örülj annak, amid van!
- Értékeld magad és azokat, akik körül vesznek. Tedd szóvá, fejezd ki tettekkel.
Mérgező irigység
Az elégedetlenséghez kapcsolódik az irigység. Képtelenség úgy boldog életet élni, ha mindig arra vágysz, ami másnak van, legyen az materiális dolog vagy képesség, tudás, siker, kapcsolat. Így szabadulhatsz meg az irigységtől:
- Tanuld meg értékelni magadat és másokat.
- Fedezd fel saját ajándékaidat, képességeidet, azt amitől te különleges, egyedi vagy.
- Merj nagyokat álmodni és tenni a saját álmaid megvalósítása érdekében. Éld a TE életed és ne másét!