Életvezetés

Mielőtt szólsz…

Veled is megesett már, hogy beszélgetsz valakivel úgy random akármiről, és egyszer csak olyat mond, amitől nálad összeáll a kép egy teljesen más dologgal kapcsolatban? Ugye volt már ilyen!

És olyan, hogy valaki annyit beszél, hogy már azt sem tudod miről van szó, csak arra vágysz hagyja már abba? Remélem ilyennel még sosem találkoztál!

Talán már az is előfordult, hogy valakinek nagyon akartál segíteni, valami szuper jó megoldást adni, ami egy pillanat alatt megoldja az élete minden gondját (vagy legalábbis az aktuálisat), de nem igazán sikerült.

Hát igen, a szavak néha segítenek, néha zavarnak, máskor nem jön a megfelelő.

De a megfelelő szó, a megfelelő pillanatban és módon kimondva csodákra képes!

És te is képes vagy erre! Néhány ötlet, ami segíthet ebben:

  1. Mielőtt szólsz, előbb hallgass: hallgasd azt, akivel beszélgetsz, ne csak a szavakat, hanem a mondanivalóját; hallgasd azt, ami benned visszhangzik közben; hallgass akkor is, amikor már szólnál, az utolsó utáni pillanatig!
  2. Mielőtt szólsz, gondold végig: az elhamarkodott szó (vélemény, saját tapasztalat megosztása) minden jó szándék ellenére többet rombol, mint épít. Gondold végig mit mondasz, hogyan fogja érteni az, akinek mondod, mit ér el az a szó a hallgatóban. Ha nem építő, akkor romboló: inkább térj vissza az első ponthoz és hallgass tovább.
  3. Mielőtt szólsz, fogalmazd meg: nem elég jó szót szólni, az sem elég, ha épít, ha a megfelelő időben van. Fontos, hogy a megfelelő módon hangozzon el, a megfelelő hangnemben, hangszínnel.

Ha többet is akarsz tanulni kommunikációról, akkor figyeld a hirdetéseket: kommunikáció tréning indul februárban!