Nevelés

Manipulál a gyerek, hogy kezeljem?

Normális az, hogy a gyerekem hol dühkitöréssel, hol érzelmi zsarolással, manipulációval próbálkozik elérni a célját? Olyan sok a vita, hogy az már ijesztő.

Hát igen, a gyerek elkezdett kamaszodni, és ennek a folyamatnak része, hogy elkezdi feszíteni a határokat, szabadságot követel magának. A szülőre általában akadályként tekint, aki útban van a szabályokkal, elvárásokkal, korlátokkal. Ez persze nem jelenti azt, hogy nincs szükség korlátokra, szabályokra, hogy nem várhatjuk el, hogy a gyerek tisztelettudó legyen. Nagyon nagy szükség van ezekre!

El kell fogadnunk, hogy egy változó időszakba léptünk: az eddig begyakorolt szokások felborulnak. Azt is tudnunk kell, hogy a gyerek nem tudatosan használja ezeket a módszereket, hanem a tanulási folyamat része az, hogy kipróbál mindent és általában elég hamar kitapasztalja, hogy mi a szülők gyenge pontja, hogy lehet náluk elérni, amit akar. Ezeket a játszmákat a szülők is látják, már a mondat elején, hogy “ez a gyerek most azért kedves, mert akar valamit” vagy “most azért hisztizik, hogy elérje a célját”.

Teljesen normális az, hogy a kamasz próbára teszi és megkérdőjelezi, amit mondunk neki – így alakul ki a saját gondolkodása, értékrendje. Most tanulja megérteni saját érzéseit és kialakítja a saját véleményét. Ehhez szüksége van a szülők segítségére. Nem a még több szigorra, hanem arra, hogy partnerként álljunk mellette, hogy ne “akadálya” legyünk a fejlődésének, hanem támasz, biztos pont ebben az amúgy is zavaros időszakban.

Bővebben a témáról: Segítség! Kamasz lesz a gyerekem! – hat hetes szeminárium szülőknek